I fire år kørte genanvendelsesvirksomheden Ragn-Sells Danmark A/S med en 7,6 tons tung teleskoplæsser med 143 hk i motorrummet og gjorde det aldeles glimrende, når der skulle håndteres tonsvis af pap til genbrug. Men der bliver ikke mindre genbrugspap og andet papir-, plast- og elektronikaffald, som Ragn Sells store anlæg i Kolding håndterer. Så det kan være godt med ekstra power.
”Vi var godt tilfredse med vores Liebherr TL41-7s, men ville gerne have en maskine med yderligere kræfter. Så nu har vi Danmarks største Liebherr-teleskoplæsser. En Liebherr T55-7s på 11,5 tons og med 156 heste. Den løfter op til 5500 kg og har en løftehøjde på syv meter. De ekstra kræfter betyder blandt andet, at vi kan skubbe mere, når vi kører pap, og det har stor betydning”, forklarer driftsleder Hans Brem hos Ragn-Sells Danmark.
Godt for miljøet
Der skal nemlig skubbes ganske enorme mængder pap og andre materialer, der kan genbruges og genanvendes til nye pap- og papirprodukter. Miljøet har godt af genanvendelse af pap. Når pap genanvendes, spares der både ressourcer og energi. Et tons indsamlet og genanvendt bølgepap sparer cirka 31 træer i nye produktion. Når bølgepap håndteres rigtigt, kan det genanvendes til nye papirfibre helt op til seks gange.
Så det bliver til voldsomme mængder sparede træer, når Ragn-Sells’ anlæg i Kolding hver uge modtager i omegnen af 400 tons pap. Foruden at flytte det rundt og op i containere, skaffer teleskoplæsseren også plads ved at presse plastic og papir sammen i containerne. På årsbasis håndterer Liebherr-teleskoplæsseren omkring 30.000 tons pap, som sendes til behandling og genanvendelse fra kommuner og affaldsvirksomheder.
”Vores gamle Liebherr-teleskoplæsser, TL41-7, var jo i virkeligheden slet ikke gammel. Vi kører en periode på 10-12.000 timer med maskinerne, hvorefter vi skifter til nye”, siger Hans Brem.
Billedtekster:
1.
Den nye Liebherr-teleskoplæsser flytter papir og pap fra de store haller hos Ragn-Sells i Kolding og ud i ventende lastbiler.
2.
To gange Liebherr på fælles opgave. Materialehåndteringsmaskinen Liebherr LH22 – til venstre – har fået selskab af Danmarks største Liebherr-teleskoplæsser hos Ragn-Sells Danmark i Kolding.