Når en teleskoplæsser kan løfte tungt gods, kan den vel også løfte kompetencer. Det mener folkene hos AMU SYD i Kolding, og de lader det ikke blive ved overvejelserne. Siden begyndelsen af 2025 har uddannelsesinstitutionen haft teleskoplæsserne til at rullede rundt på kursusplanen, og succesen har vokset sig international. Der undervises nu også i kørsel med teleskoplæssere på engelsk, og polsk er stærkt på vej.
“Der er godt gang i aktiviteten med vores tre nye Manitou-maskiner. I begyndelsen af 2025 startede vi med telekoplæsserkurser som et forsøg for at undersøge, om der var grundlag for uddannelsen i Trekantområdet. Til at begynde lånte vi fire Manitou-teleskoplæssere hos udlejningsfirmaet Renta i Kolding. Og interessen for kurserne viste sig hurtigt at være stor. Allerede i 2025 gennemførte vi 44 kurser. Et kursus tager fem dage, og i hver kursusuge har vi plads til 24 kursister fordelt på to hold med 12 deltagere på hvert hold”, forklarer transportchef Bjarne Staun Pedersen.
Og AMU SYD har altså også ambitioner om at kaste et internationalt skær over teleskoplæsserkurserne. Som den første AMU-skole i landet har Kolding-folkene nemlig gennemført kurser på engelsk. Foruden således også at udbyde kurser i “telescopic loader”, er der tillige planer om at sætte “ladowarka teleskopowa” på listen over kurser.
Fra hele landet
“Kurserne på engelsk har vist sig at være en større succes, end vi faktisk havde forventet. Nu har vi også mulighed for at servere undervisningen på polsk, og da der bor mange polske håndværkere og maskinfolk i Trekantområdet, gør vi det. Vores weekendhold på engelsk har kursister fra hele Danmark, og jeg kan godt forestille mig, at noget tilsvarende vil være muligt for kurserne på polsk”, siger transportchef Bjarne Staun Pedersen.
De nye kurser har naturligvis nødvendiggjort indkøb af nye undervisningsmaterialer af en vis størrelse. Det blev til tre nye Manitou-teleskoplæssere i forskellige modeller og størrelser fra Scantruck A/S, som er importør og forhandler af Manitou. Nummer fire maskine, der kører på på undervisningsarealet, er også en Manitou og i øvrigt nøjagtig samme type som den største af AMU SYDs egen nye Manitou MRT1845 rotationsteleskoplæsser. Den fjerde lejes ind, når kursisttilstrømningen gør det nødvendigt med ekstra maskinkapacitet.
De foretrukne maskiner
Foruden MRT1845-maskinen, som kan rotere den hydrauliske teleskopbom kontinuerligt 360 grader rundt og har en løftehøjde på 18 meter, afleverede Manitou-forhandleren Scantruck også en MT1840A med løftehøjde på 17,5 meter og en MT625H, som løfter op i seks meters højde. De tre maskiner har løftekapacitet på op til henholdsvis 4500 kg, 4000 kg og 2500 kg.
De tre teleskoplæssere er de foretrukne modeller til hvert sit segment af brugere. Dermed giver de AMU SYDs kursister mulighed for at dygtiggøre sig i et bredt spekter af teleskoplæsser-typer. Manitou er verdens førende leverandør af teleskoplæssere og byder på et meget stort antal maskiner med forskellige typebetegnelser til forskellige brancher som byggeri, industri og landbrug.
“Vi har valgt maskiner i tre forskellige størrelser, fordi det i virkeligheden er størrelsen, der er forskellen for kursisterne. Det er lovpligtigt at have været på kursus og taget beviset for hovedparten af dem, der skal køre teleskoplæsser som en del af jobbet. Men det er altså muligt at gennemføre kurset på fem dage og dermed sikre sig yderligere kompetence og øge sine jobmuligheder”, siger transportchef Bjarne Baun Pedersen.
Billedtekster:
1.
Kursisterne kommer hele vejen rundt i undervisningen i betjening af teleskoplæssere. Den store Manitou MRT1845 rotationslæsser giver mulighed for også at komme hele vejen 360 grader rundt med teleskopbommen.
2.
Manitouo-maskiner i to forskellige størrelser. Forrest er det en MT625H og bag den MT1840A. De to maskiner har løftehøjder på henholdsvis 6 og 17,5 meter.
3.
Transportchef Bjarne Staun Pedersen (til højre) og faglærer Kim Christensen glæder sig over stor succes for AMU SYD med teleskoplæsserkurserne.
4.
En kompakt Manitou MT625H flytter rør forbi forhindringer på arealet hos AMU SYD i Kolding.
5.
Der samles nye kompetencer i en Manitou MRT1845 rotationsteleskoplæsser.